Pema Chödrön przyszła na świat 14 lipca 1936 roku w Nowym Jorku. Wychowywała się jako katoliczka. Wczesne lata spędziła na farmie razem z bratem i siostrą. Uczęszczała do szkoły w Farmington Connecticut – mieście w hrabstwie Farmington Valley w centrum Connecticut w Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu studiów na Sarah Lawrence College uzyskała tytuł licencjata literatury angielskiej, z kolei po zakończeniu nauki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley otrzymała tytuł magistra w zakresie edukacji elementarnej. Chödrön wyszła za mąż w wieku 21 lat i miała dwójkę dzieci, jednak jej małżeństwo z czasem rozpadło się. Niebawem wyszła ponownie za mąż, jednak osiem lat później po raz kolejny się rozwiodła. Obecnie jest babcią trojga wnucząt.
Pema Chödrön często podróżowała. Przy okazji częstych podróży do Londynu rozpoczęła naukę u Lamy Chime Rinpocze – tybetańskiego buddysty oraz nauczyciela Tulku i Dharmy. Podczas pobytu w USA studiowała u Trungpy Rinpocze – tybetańskiego buddyjskiego mistrza medytacji, w San Francisco. W 1974 roku Pema Chödrön została buddyjską mniszką pod wodzą przywódcy duchowego – Rangjung Rigpe Dordże. Siedem lat później została pierwszą Amerykanką w tradycji wadżrajany, która została w pełni wyświęconą mniszką. W 1984 roku Pema Chödrön przeniosła się do opactwa Gampo – pierwszego klasztoru buddyjskiego w Ameryce Północnej dla kobiet i mężczyzn z Zachodu.
W 1991 roku Pema Chödrön opublikowała swoją pierwszą książkę pt. „The Wisdom of No Escape”. W Polsce spotykana jest ona pod tytułem „Mądrość nieuciekania”. Dwa lata później otrzymała tytuł aczarji, który oznacza tytuł mistrza duchowego. W 1994 roku Pema Chödrön zachorowała na syndrom chronicznego zmęczenia, jednak przezwyciężyła chorobę – w tym okresie opublikowała również swoją kolejną książkę – „Start Where You Are”. W 1996 roku wydana została książka pod tytułem „When Things Fall Apart”. Jej dzieła w dwudziestym pierwszym wieku nadal cieszyły się dużą popularnością, a wśród polskich czytelników największe zainteresowanie wzbudziły tytuły: „Pema Chödrön: Nigdy nie jest za późno” oraz „Rusz z miejsca”, które koncentrowały się na zasadzie shenpa.
W 2016 roku otrzymała nagrodę Global Award, która przyznawana jest przez chińskie buddyjskie stowarzyszenia z Tajwanu. W Gampo Pema nauczała aż do 2020 roku, po czym wycofała się z większości dotychczasowych aktywności. Chödrön naucza przede wszystkim tradycyjnego odosobnienia „Yarne” w opactwie Gampo oraz Przewodnika po Drodze Życia Bodhisattwy w Berkeley. Najważniejszym tematem jej nauczania jest zasada „shenpa”, co oznacza przywiązanie.
Do najbardziej znanych cytatów Chödrön zaliczyć można: