Tytuł Dalajlamy należy do arcykapłanów Kościoła Lamaistów w Tybecie. Zawsze na krótko przed śmiercią każdy Dalajlama przygotowywał wiadomość, w której zawarte były informacje o tym, gdzie dokładnie należy szukać swojego nowego wcielenia. Zanim doszło do poszukiwań nowego przywódcy, lamowie zgłaszali się do astrologów w celu ustalania dokładnego czasu i miejsca, w którym nastąpi kolejne wcielenie. Każdy kolejny Dalajlama rozpoznawany był dzięki różnym znakom, do których zaliczały się między innymi nietypowe wydarzenia lub zachowania w dzieciństwie, czy też obecność znamion o określonym kształcie.
Tenzin Gjaco XIV, inaczej Dalajlama, urodził się 6 lipca 1935 roku w miejscowości Tacker położonej w północno-wschodnim Tybecie, w okolicach miasta Xining. Gjaco jest skróconą wersją jego duchowego imienia, które brzmi Dzietsyn Dziambel Ngałang Losang Jeszie Tenzin Gjaco, co dosłownie oznacza Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości. Dalajlama pochodził z rodziny chłopskiej. Według zapisków, po przyjściu na świat chłopca, w pobliżu jego rodzinnego domu pojawiło się stado kruków, które wcześniej związane było z Dalajlamą I, VII, VIII i XII. W wieku około 2 lat, pod długich poszukiwaniach kolejnych dalajlamów, rozpoznano go jako kolejne wcielenie Dalajlamy XIII. W 1940 roku został ukoronowany jako Dalajlama XIV. Po dziesięciu latach otrzymał natomiast pełną władzę polityczną. Od 1959 roku Dalajlama przebywa na emigracji w Indiach. Przez wiele lat Dalajlama wiele podróżował, odwiedzając w tym 7-krotnie Polskę – w roku 1993, 2000, 2008, 2009, 2010 oraz w roku 2013 i 2016.
Podczas swoich licznych podróży Dalajlama pomagał w szerzeniu buddyzmu, poza tym przedstawiał koncepcje harmonii religijnej, etyki świeckiej oraz powszechnej odpowiedzialności. Dalajlama był autorem wielu publikacji, wśród których na uwagę zasługują następujące tytuły: „My Land and My People”, „The Opening of the Wisdom Eye”, „The Buddhism of Tibet and the Key to the Middle Way”, „The Union of Bliss & Emptiness”, „Transcendent Wisdom”, „The Dalai Lama at Harvard”, „The Bodhgaya Interviews” oraz „Ocean Of Wisdom”. Dalajlama wystąpił również w wielu filmach dokumentalnych o tematyce związanej z Tybetem. Godnymi uwagi pozycjami są: „Kundun – życie Dalaj Lamy” oraz „Siedem lat w Tybecie” – filmu, który opowiada o przyjaźni, miłości oraz młodości Dalajlamy XIV, a także o kilku ważnych historycznych wydarzeniach. Dalajlama XIV otrzymał wiele odznaczeń, w tym Order Uśmiechu, Order Ecce Homo oraz Order Białego Lotosu.
Otrzymał też wiele nagród i wyróżnień, w tym The Ramon Magsaysay Award for Community Leadership, The Admiral Richard E. Byrd Memorial Award, The Lincoln Award, Klucze do Los Angeles, Klucze do San Francisco, a także Nagrodę Fundacji Jana Langosza oraz Międzynarodową Nagrodę Wolności. Zajął również 39. miejsce w rankingu najpotężniejszych ludzi świata, opublikowanym przez Forbes w 2009 roku, poza tym otrzymał Medal Zasługi dla Demokracji oraz International Freedom Conductor Award.
Dalajlama XIV urodził się jako dziewiąte dziecko ubogich rolników, poza tym jakiś czas temu zapowiedział, że dożyje roku 2048 lub 2049. Darzony jest ogromnym szacunkiem wśród Tybetańczyków, poza tym cieszy się ogromnym prestiżem za granicą. To autorytet moralny dla wielu Tybetańczyków. Dalajlama jest również twórcą 18 zasad dotyczących życia.
Do najbardziej znanych cytatów Dalajlamy zalicza się następujące słowa: